Elementor

Elementor je jeden z najlepších builderov. A to som ich vyskúšal iks. Verte mi.

Predstavenie Elementora

Elementor je vlastne plugin, ktorý v administrácií WordPressu spôsobí to, že tvorba stránky bude viac zábava ako práca.

Elementor možno zadovážiť v dvoch verziách – prvá FREE, ktorá sa dá nainštalovať cez repozitár v administrácií WordPressu a obsahuje základné elementy a nastavenia.

PRO verzia sa dá zakúpiť z oficiálnej stránky za 49$ ročne pre jednu stránku, alebo za 99$ pre 3 stránky, alebo za 199$ ročne pre 1 000 stránok. Ja mám tretiu verziu pre 1000 stránok.

PRO verzia obsahuje navyše cca 40 elementov, možnosť dizajnovať hlavičku a pätu stránky, využívať predpripravené šablóny a bloky (čo ale využívam málokedy), možnosť písať vlastné CSS priamo do Elementora, v skratke PRO verzia má viacero možnosti.

Ako Elementor vyzerá?

Po otvorení stránky v Elementore (v čiernej hornej administračnej lište je odkaz s ikonou Elementora) na nás vyskočí takýto editor. Vľavo je ovládací panel a vpravo samotná stránka. Kliknutím na nejaký element na stránke sa nám otvoria jeho vlastnosti, ktoré nastavujeme v ovládacom paneli. Väčšinou má každý element tri taby – Rozloženie/Obsah, štýl a pokročilé.

Rozloženie / Obsah – tu nastavujeme samotné rozloženie elementu, alebo jeho obsah. Čiže napríklad text, tu vyberieme ktorý obrázok sa má zobraziť a pod.
Štýl – elementu nastavíme farby, fonty, veľkosť, okraj, odsadenie, čokoľvek, čo potrebujeme
Pokročilé – tu sa nachádzajú pokročilejšie nastavenia, ako sú rozličné vnútorné i vonkajšie odsadenia, z-index, pozície, šírky, tiene pod elementom

V hornej fialovej lište je ikona 9 bodkovej mriežky. Kliknutím na ňu sa nám otvorí zoznam elementov, ktoré následne môžeme pomocou potiahni&pusť vložiť na stránku. Celkom dole, na konci stránky, sa nachádza ikona +, ktorou pridáme nový riadok. Vyberieme pri tom hneď, koľko stĺpcov sa má v riadku nachádzať. Samozrejme, nie je to konečné, počet stĺpcov sa dá zmeniť aj časom. Vedľa ikony + je ikona na pridanie predpripravených šablón a blokov. Použiť sa dajú, ale absolútne ignorujú globálne nastavenia Elementora, čiže ak takúto predpripravenú šablónu použijete na svoju stránku, farby a fonty si budeme musieť prispôsobiť.

Zhrnutie

Vidíme, že Elementor je veľmi silný a zároveň intuitívny nástroj na tvorbu webovej stránky. Vedieť klikať v Elementore, však nestačí. Ako každý builder, aj Elementor má niekoľko nevýhod. Mám skúsenosti aj s inými buildermi a Elementor má týchto nevýhod rozhodne najmenej. Ak nerátame cenu, ktorá nie je najnižšia, pridajú sa ešte ďalšie menšie nevýhody – nedajú sa štýlovať widgety v bočnom stĺpci, na tie potrebuje človek použiť vlastné CSS. Elementor napríklad nepozná „kolotoč“ posledných článkov, čo je element, ktorý som používal v iných builderoch dosť často. Niektoré položky sú farebne nenastaviteľné, napríklad nadpisu, alebo tlačidlu „čítať viac“ sa nedá v Elementore pridať farba pri prechode myšou (tzv. hover), ale musí sa to urobiť v CSS kóde.

Jeho výhody však rozhodne prevažujú a určite je to najlepší builder, s ktorým som kedy pracoval…

Pozrite aj

Chcem webstránku. Abo čo. Abo jak.

Problémom mnohých klientov je to, že nevedia, čo chcú. Preto v tomto článku opíšem, čo všetko je potrebné riešiť ešte pred začiatkom spolupráce. Čím viac

50 odtieňov odžubu

Dobre bráško. Už ma to nebaví. Aby si vedel, ako sa vyhnúť podvodom, musíš najprv vedieť, ako sa veci majú a ako fungujú. Potom nenaletíš…

E-mail v mobile

Ako tie mailové servery vlastne fungujú a ako dostať e-maily do telefónu?