Zanikne PHP?

Áno, do piatich rokov PHPčko zanikne. Zo všetkých ľudí sa stanú vegáni. Všetci do jedného budeme jazdiť na ekologických elektro vozidlách… V skutočnosti však  PHPčko tak skoro nezanikne, nebojte sa.

Možno ste niekde čítali nejaké diskusie premotivovaných IT nerdov, ktorí vehementne tvrdia, že PHPčko je už za horizontom a do piatich rokoch po ňom na svete nebude ani chýru, ani slychu. Naozaj je možné, aby sa to stalo? No nie. Nie je to možné.

Štatistika nepustí…

Z viacerých zdrojov na internete (napríklad aj tu) sa môžete dozvedieť, že programovací jazyk PHP tvorí aktuálne 79,2% celého internetu. To znamená, že ak existuje na nete miliarda webových stránok a aplikácií, tak 792 000 000 z nich funguje na programovacom jazyku PHP. Nie je teda, z praktického hľadiska, možné, aby do piatich rokov PHPčko „zomrelo“. Proste to nejde. Reči, ktoré ste čítali, sú len zbožné priania premotivovaných ITčkarských nerdov v papučkách a kockovaných košeliach, čo celé dni nič nerobia, len kódia (z pravidla javascript). V realite nič také ako smrť PHPčka tak skoro nehrozí. Netvrdím, že PHP tu bude do mojej smrti, aj keď je to dosť možné, avšak to je ešte, dúfam, ďaleko pred nami. 790 miliónov webových stránok je nemožné v priebehu 5 rokov „prerobiť“ na inú technológiu len preto, že to niekto napísal na Facebooku v komentári.

Realita

Vidíme, ako to je v realite s inými vecami. Zoberme si napríklad také elektro vozidlá. Tiež boli silácke reči, ako elektro vozidlá vytlačia benzínové a dieselové motory. Ako to je v realite? Keď sa prechádzam po meste, evidujem približne 2-3 autá z 1 000 so zelenou ŠPZ. Zelená ŠPZ navyše neoznačuje len čisto elektrické vozidlá, ale tiež hybridy. Teslu som naživo videl na ceste asi trikrát. Elektro vozidlá sú na trhu už niekoľko rokov, tak kde tkvie problém?

  • V ich cene
  • V ich dostupnosti
  • V tom, že nabíjanie trvá pol dňa a tankovanie tri minúty
  • V tom, že čerpacie stanice máme na každom kroku a nabíjačky tak celkom zas nie
  • V tom že ľudia nevidia dôvod zošrotovať svoje funkčné spaľovacie vozidlá a za 50 tisíc kúpiť Teslu

No a rovnako to bude aj s PHPčkom. Je to niečo, na čo sú ľudia navyknutí a nebudú sa chcieť len tak ľahko vzdať. Malí podnikatelia, ktorí zaplatili za svoje webové stránky pár stoviek, až po veľkých hráčov ako je napríklad Facebook. Ich weby bežia na jazyku PHP a neexistuje najmenší dôvod, prečo by to mali meniť. Skúsme sa trošku vžiť do situácie takého malého podnikateľa, ktorý si dal vyrobiť webovú stránku pre svoj biznis za 500€. Zrazu niekto príde a povie mu „Hej, PHPčko už je za horizontom, prerobím ti stránku na javascriptovom frameworku. Za tisícku“. Čo asi môže malý podnikateľ na toto odpovedať? „Vieš čo, absolútne neviem o čom hovoríš a netrápi ma to… Moja stránka funguje a ľudia si ju pozerajú, nemám dôvod nič riešiť a už vôbec nie za tisícku“.

Je to ako keby ste nejakému seniorovi kúpili najnovší Iphone za 900€. Ocení to? Ocenil by to rovnako ako nejaký Aligator za 30€ a možno ešte menej. Aligator má totiž aspoň veľké čísla 🙂

„Zrušenie“ PHPčka zo dňa na deň by spôsobilo niečo ako internetovú apokalypsu. Najskôr by skonal Facebook, čo už je samo o sebe dostatočne veľkou katastrofou. Vypadla by asi polovica Youtube, nejaké časti Instagramu. Objednať si cez net letenku, rezervovať sedadlo v Regiojete, pozrieť si program kina, alebo csfd. Dokonca by vypadlo veľké množstvo internet bankingov. Nastala by teda povestná „doba kešu“. Detiská by si nezahrali ani Travian.

Naozaj sa teda netreba báť, že by Vaša nová WordPressová stránka bola za 5 rokov nepoužiteľná. PHPčko nás nakoniec ešte všetkých prežije…

Pozrite aj

50 odtieňov odžubu

Dobre bráško. Už ma to nebaví. Aby si vedel, ako sa vyhnúť podvodom, musíš najprv vedieť, ako sa veci majú a ako fungujú. Potom nenaletíš…

E-mail v mobile

Ako tie mailové servery vlastne fungujú a ako dostať e-maily do telefónu?