Prečo WordPress

99% mojej činnosti sa krúti okolo redakčného systému WordPress. Prečo som sa rozhodol zamerať sa práve na neho? Dôvodov je niekoľko a v tomto článku Vám ich predstavím.

Najlepší

WordPress je podľa mňa najlepší CMS (content management system). Vznikol ako jednoduchý redakčný systém na písanie blogov, no postupom času vzniklo mnoho pluginov a tak dnes už nie je problém urobiť na WordPresse e-shop, portál, či systém na rezerváciu lístkov do vlaku. WordPress je ako smartfón a pluginy do neho sú ako aplikácie do smartfónu. Rozširujú a zväčšujú jeho schopnosti.

Miesto v internetovom priestore

Mnohým kóderom sa to nepáči, ale WordPress tvorí cca tretinu internetu. To znamená, že každá tretia stránka, ktorú navštívite, je tvorená redakčným systémom WordPress. To znamená, že WordPress tak skoro nevyhynie, ale bude si ešte dlho držať svoju vedúcu pozíciu na nete.

PHP based

Som PHP programátor. A WordPress je programovaný práve v PHPčku. Aj keď obsahuje množstvo svojich funkcií, syntax a použitie v praxi je navlas podobné PHPčku. Čiže ak je treba urobiť nejaký zákrok priamo v kóde, či v jadre WordPressu, nie je to pre mňa problém. Ak by som používal nejaký java CMS a potreboval by som urobiť nejakú takýto zásah v kóde, tak nemám šancu.

Užívateľská základňa

Užívateľská základňa WordPressu je obrovská. Milióny ľudí po celom svete sa mu venujú, niektorí viac, niektorí menej. Niektorí z pohľadu programátora, iní z pohľadu užívateľa. Každopádne, ak človek potrebuje pomoc, nájde sa mnoho ľudí, čo radi pomôžu. Dokonca aj nezištne. Aj ja rád pomáham ľuďom v rozličných WordPressových Facebook skupinách. A zas, keď potrebujem pomoc ja, tak príde väčší šéf ako som ja, a pomôže mi. Takto to funguje a je to super.

Buildery

Poslednou, ale veľmi veľkou, výhodou, sú buildery. Ide vlastne o pluginy, ktorých úlohou je na strane administrátora poskytnúť lepšie prostredie na tvorbu webových stránok, prostredníctvom prvkov – elementov. Prakticky si takto hocikto dokáže vytvoriť webovú stránku. Pre mňa – ako vývojára webových stránok, poskytujú buildery veľkú výhodu, nakoľko odpadáva celá starosť o písanie HTML kódu a jeho prepojovanie s PHP. To, čo som niekedy riešil pol dňa, mám dnes vyriešené za pár minút. To má samozrejme vplyv aj na mojich klientov, ktorých tak môžem potešiť podstatne nižšou cenou za ich webovú stránku 😉

 

Pozrite aj

50 odtieňov odžubu

Dobre bráško. Už ma to nebaví. Aby si vedel, ako sa vyhnúť podvodom, musíš najprv vedieť, ako sa veci majú a ako fungujú. Potom nenaletíš…

E-mail v mobile

Ako tie mailové servery vlastne fungujú a ako dostať e-maily do telefónu?