Nenechajte zhniť svoju webstránku

Mnohé webové stránky po roku, či dvoch, vyzerajú hrozne. Dôvod je jednoduchý. Sú zanedbané. O svoju webovú stránku sa musíte starať, alebo túto úlohu zveriť niekomu, kto sa v tom vyzná.

Čo sa vlastne deje?

Čo sa vlastne stane za ten rok – dva, že webová stránka vyzerá hrozne? Stane sa to samé od seba? Odpoveď je trošku zložitejšia. Stroje sú neomylné. Bezchybná logika každého technického zariadenia zabezpečuje teoreticky jeho nekonečnú funkčnosť. Z toho vyplýva, že za všetko môže kto? ČLOVEK. Áno, človek je príčinou každého zlyhania stroja, alebo zariadenia.

V praxi sa stane asi to, že kým si Vy veselo odpočívate a spoliehate sa na neomylnosť strojov, iní ľudia pracujú, skúmajú, vyvíjajú nové a nové technológie a uvádzajú ich do praxe. V oblasti WordPressových stránok sú najčastejšou príčinou tieto veci:

  • Aktualizácia verzie PHP
  • Aktualizácia WordPress jadra
  • Aktualizácia pluginov
  • Problém so systémom hostingu

Aktualizácia verzie PHP

Postupom času vznikajú nové a nové verzie PHP. Aktuálne máme verziu PHP 8.0, ktorá však ešte nie je tak celkom oficiálna, preto väčšina hostingových poskytovateľov preferuje zatiaľ verziu 7.4. Pred pár rokmi bola najvyššia verzia 5.6. Takže ak máte webovú stránku z roku 2016, určite bola vytvorená pre verziu 5.6. No a tu je problém. Staré verzie PHPčka sa pomaly vypínajú, pretože obsahujú dnes už prelomené bezpečnostné systémy. Vaša webová stránka tak nie je chránená pred prípadnými hackerskými útokmi. Aktualizáciou verzie PHP (ktorú urobí človek – zamestnanec webhostingu) môže nastať problém, kedy Vaša stará webová stránka nie je pripravená na novú platformu PHP 7.4. A už je oheň na streche.

Môžete si to predstaviť, ako keby ste chceli starú petrolejku napojiť na elektriku, aby Vám svietila na elektrický pohon, namiesto petrolejového. Proste staré verzie PHP obsahujú niektoré funkcie, ktoré už v nových verziách nie sú, práve z dôvodu bezpečnosti. Preto sa stránka rozpadne.

Aktualizácia WordPress jadra

Tu platí to isté, čo v odstavci vyššie, avšak zmeny sa dejú na úrovni samotného jadra WordPressu. Jednotlivé verzie WordPressu môžeme rozdeliť na majoritné, napr. WordPress 4, WordPress 5 ale aj na minoritné, tie sa označujú ďalšími číslami za bodkou. Aktuálna verzia je WordPress 5.7.2. Aktualizácia minoritnej verzie málokedy spôsobí vážne problémy, avšak prechod medzi majoritnými verziami (napr. z WordPressu 4.2.2 na WordPress 5.7.2) podľa mojich skúsenosti takmer vždy spôsobí nejaký problém.

Aktualizácie pluginov

Niektoré pluginy, ktoré máte použité na webovej stránke, môžu byť tiež staré a neprispôsobené pre nové verzie WordPressu. V takom prípade používajú funkcie, ktoré sú dostupné len v starom PHPčku, alebo len v starom WordPresse. Aktualizácia môže spôsobiť problémy. Toto sa týka najmä pluginov, ktoré sú dostupné zdarma, niektoré z nich proste ich výrobcovia prestanú aktualizovať. Vám tak nezostáva nič iné, len použiť iný plugin, ktorý je pripravený aj pre nové verzie WordPressu a PHP.

Problémy s hostingom

Ďalšie problémy môže spôsobovať aj samotný poskytovateľ hostingu. Toto sa väčšinou týka nejakých menších, prípadne miestnych poskytovateľov. Hocikedy im vypadnú servery, pripojenie, zlyhajú harddisky. Samé problémy. Je potrebné si vybrať kvalitného poskytovateľa webhostingu, z môjho pohľadu a skúsenosti je na Slovensku najlepší Websupport.

Čo sa s tým dá robiť?

„Samozničeniu“ webovej stránky sa dá zabrániť jednoduchým spôsobom – správou webovej stránky. Je treba pri tom zálohovať aktuálny stav stránky, sledovať aktualizácie a riešiť problémy, ktoré sa vyskytnú. V prípade Vášho záujmu ma neváhajte kontaktovať.

Pozrite aj

Migrácia do Host creators

Hovorím to so slzou na krajíčku… ale poslednú dobu (čiže asi pol roka) šiel Websupport totálne dole vodou. Všetko, až na jedno – ceny. Tie

Chcem webstránku. Abo čo. Abo jak.

Problémom mnohých klientov je to, že nevedia, čo chcú. Preto v tomto článku opíšem, čo všetko je potrebné riešiť ešte pred začiatkom spolupráce. Čím viac

50 odtieňov odžubu

Dobre bráško. Už ma to nebaví. Aby si vedel, ako sa vyhnúť podvodom, musíš najprv vedieť, ako sa veci majú a ako fungujú. Potom nenaletíš…