Nemám veľa pluginov?

Nie, nemáš veľa pluginov. Máš len blbé pluginy a v tom je veľký rozdiel.

Čo sú pluginy a na čo slúžia?

Pluginy sú, dalo by sa povedať, externé programy, ktoré rozširujú základnú funkcionalitu WordPressu. Ak by sme si prirovnali WordPress k smartphonu, tak proste máme „holý“ WordPress a máme „holý smartphone“. Obidva obsahujú nejakú základnú funkcionalitu. Na holom smartphone môžeme volať, písať SMS, zapisovať si poznámky, používať kalkulačku, pozrieť si možno Google mapu a to je tak všetko. Na holom WordPresse môžeme písať články, stránky, komentáre, radiť do kategórií a to je tiež všetko.

Ak chceme viac, je potrebné základnú funkcionalitu rozšíriť. Na smartphone aplikáciami, na WordPresse pluginmi.

Koľko teda môžem mať aplikácií?

Štyri? Šestnásť? Päťdesiatosem? Hocikoľko, však? Nie je žiadne striktne dané číslo, koľko max. aplikácií môžeš nainštalovať. Pokiaľ máš na úrovni mobil a neinštaluješ nekvalitné aplikácie, tak smartphone zvláda. Pokiaľ by aplikácií bolo napr. 1000, už by to hardware mobilu asi nezvládal, vyskytol by sa nedostatok pamäte a iné radosti, ktoré by z mobilu urobili brick (nepoužiteľný vrak).

No a rovnako je to aj s WordPress pluginmi.

Neexistuje žiaden maximálny počet pluginov, ktoré môžeš mať.

Zlé jazyky tvrdia, že max. 16 pluginov, max. 20 pluginov a pod., lebo tak počuli na nejakom pofidernom UPSVAR kurze. Faktom ale zostáva, že môžeš mať sto pluginov, pokiaľ ide o kvalitné a potrebné pluginy. V skutočnosti jeden Revolution Slider môže stránku pokaziť podstatne viac ako iných 20 jednoduchých pluginov. Nie, nepreháňam. Myslím to úplne vážne. Sám som robil e-shopy, kde počet pluginov prevyšuje 50 a na rýchlosti a funkčnosti sa to prejavuje len minimálne. No daj si Revolution Slider, Nextgen Gallery a do toho nejakú preplácanú tému z Theme forestu, z ktorej využiješ 10% možnosti, a o 5 sekundový loading máš postarané.

Množstvo pluginov je tu absolútne nepodstatná veličina. Podstatná veličina je KVALITA pluginov a ich ZÁŤAŽ na dostupný hostingový hardware.

Takže ako na to?

No jednoducho. Niektoré pluginy sú potrebné, niektoré už menej. Niektoré sa dajú nahradiť jednoduchým, či zložitejším kódom, alebo sa dá funkcionalita nastaviť cez server, či hosting. Som zástancom toho, že pluginy, ktoré sú naozaj potrebné, je dobré mať. To, čo sa dá vyriešiť jednoducho inak, ako pluginom, treba vyriešiť inak. Uvediem príklad:

 • Really simple SSL: Plugin, ktorý ti je zbytočný jak mŕtvemu zimník. Cez Websupport sa dá vynútiť priame presmerovanie na https. Na iných hostingoch sa toto presmerovanie dá vyriešiť pridaním 3-4 riadkov do súboru .htaccess. Stačí ich vygoogliť.
 • WP Rocket: Potrebný cache plugin, ktorý optimalizuje a zrýchli stránku. Podľa mňa je najlepší zo všetkých dostupných pluginov, ponúka aj ostatné užitočné veci – lazy load, čistenie databázy, nastavenie CDN. Vždy je lepšie použiť jeden komplexnejší plugin, ako viacero čiastkových pluginov. Tzn. keď máš raz WP Rocket, tak máš WP Rocket. Nedávaj k tomu zbytočne Lazy load plugin, ani Autooptimize. Toto keď vidím, tak sa mi nožík vo vrecku otvára. Je to úplne zbytočné, navyše tu narobí viac škody ako úžitku. Je to ekvivalentné tomu, ako by si mal na svojom PC nainštalovaných 5 antivírusov. Znamená to azda, že bude menšia šanca dostať vírus na PC? Nie, neznamená. Znamená to, že celý systém sa bude zbytočne spomaľovať, lebo antivírusy sa medzi sebou budú „biť“. Iné prirovnanie. Keď v aktuálnej pandémickej situácií ideš do obchodu, je jedno, či si vydezinfikuješ ruky raz alkoholom, alebo 5 krát a stále niečím iným. Výsledný efekt je vždy rovnaký -> ruky dezinfikované (veľmi zjednodušene povedané).
 • Woocommerce: Ak chceš e-shop, Woocommerce je prakticky nutnosť. Bez tohto pluginu sa nepohneš.
 • SEO: Seo plugin nie je zlý. Najpoužívanejšia je dvojica Yoast SEO a Rank Math. Keď už máš nainštalovaný plugin, tak využívaj jeho plnú funkcionalitu. To znamená, že Yoast SEO (Možno aj RM, ale ten nepoznám – nepoužívam) obsahuje v sebe generovanie Omrvinkovej navigácie (breadcrumbs), takže naozaj nevidím dôvod, prečo ju niekto nepoužije a namiesto toho nahodí ďalší zbytočný plugin na breadcrumbs. Je to zbytočné škrabanie sa pravou rukou na ľavom uchu ponad hlavu.
 • Platobné brány: Pokiaľ existuje plugin, je to super. Pokiaľ nie, musíš implementáciu urobiť v kóde, resp. niekomu zveriť túto úlohu.
 • Woocommerce pluginy: Existuje Booster for Woocommerce. Super plugin, ktorý pokrýva vyše 100 rozličných modulov, ktoré často potrebujeme pri e-shopoch. Je určite lepšie zakúpiť jednu licenciu pre Booster a tú používať na zastrešenie všetkej možnej funkcionality, ako inštalovať sto menších pluginov. Okrem iného ním vieme zabezpečiť – užívateľské role a rozličné ceny na základe užívateľskej role. Pridať/odobrať platobné brány. Generovať faktúry, sekvenčne čislovať objednávky, pridať poplatok za platbu dobierkou. A plno iných. Odporúčam používať namiesto jednoduchších pluginov, ktorých ale potrebuješ 15.
 • Wpify: Ďalší super plugin pre slovenské e-shopy, pôvodom z českej firmy wpify.io. Zahŕňa v sebe naše slovenské platobné brány, napojenie na Heureku, Zásielkovňu a kopec iného. Niečo je zadarmo, niečo je spoplatnené, ale tak to už v živote chodí 🙂
 • EWWWW Image optimizer: Na tento plugin pozor. Použiť a odstrániť. Robí si totiž zbytočné http requesty, ktoré aj o niekoľko sekúnd môžu spomaliť stránku. Najmä keď ide o veľkú stránku s tisíckami obrázkov.

Verdikt

Výsledný verdikt by som teda zhodnotil takto:

 • Pluginy, ktoré sú potrebné na dosiahnutie žiadanej funkcionality smelo použi
 • Vždy využívaj plnú funkcionalitu jedného pluginu, nekombinuj niečo, čo nemusíš
 • Nesnaž sa silou mocou udržať množstvo pluginov čo najnižšie, radšej sa sústreď na ich kvalitu a záťaž pre server
 • Neplatí, že čím viac pluginov na jednu funkcionalitu budeš mať, tým lepšie, práve naopak. Teda keď máš WP Rocket, tak máš WP Rocket. Keď máš WP Super cache, tak maj WP Super cache. Ale nikdy nekombinuj na stránke dva a viac cache pluginov, je to kontraproduktívne. A to isté platí aj pre SEO.
 • Ak sa niečo dá vyriešiť jednoduchým kódom, alebo nastavením na strane servera, použi radšej túto možnosť namiesto zbytočného pluginu

Pluginy sú najsilnejšou a zároveň najslabšou stránkou WordPressu. Na to nezabúdaj.

Pozrite aj

50 odtieňov odžubu

Dobre bráško. Už ma to nebaví. Aby si vedel, ako sa vyhnúť podvodom, musíš najprv vedieť, ako sa veci majú a ako fungujú. Potom nenaletíš…

E-mail v mobile

Ako tie mailové servery vlastne fungujú a ako dostať e-maily do telefónu?