Homeoffice – splnený sen, či nočná mora?

V časoch korona krízy sa homeoffice spomína v bežnej reči viac, ako kedykoľvek predtým. Pre niekoho je homeoffice splnený sen, pre iného zas nočná mora. V tomto článku ponúkam na túto problematiku svoj pohľad.

Mám za sebou niekoľko zamestnaní. V menších i väčších firmách, s možnosťou čiastočného homeoffice-u, i bez neho. Momentálne už tretí rok pracujem 100% homeofficom (HO). Do kancelárie by som sa už nevrátil. Viete prečo?

Výhody HO

Homeoffice má mnoho výhod. Od tých základných až po totálne detaily, ktoré ale robia prácu príjemnejšou a lepšou.

Pre mňa najväčšou výhodou je, že mám svoj PC. Viem, čo mám kde uložené, som zvyknutý na klávesnicu a myš, teda robota mi ide od ruky. Keď chcem počítač zrýchliť, proste si do neho kúpim RAM-ku, novší CPU, alebo SSDčko a nie som ničím obmedzovaný. Vo firmách to vždy treba riešiť cez kadejaké obchodné oddelenia, čo zbytočne zabíja čas. O to zvlášť, ak väčšia firma má trebárs rozličné kontrakty s dodávateľmi, ako napr. Intel a ja chcem AMD procesor.

Ďalšou nespornou výhodou je rýchlosť práce. To, čo mi v kancelárií trvá celý deň, mi doma trvá tri hodiny. Bez srandy. Je to tak asi preto, že doma nie je človek rozptyľovaný kolegami. Online sa riešia veci len k práci, nikto človeka neťahá fajčiť, človek sa nemusí zapodievať debatami iných kolegov, ktoré ho vyrušujú. Toto mi zvyšuje rýchlosť a efektívnosť práce.

Že odpadá cestovanie do práce a z práce a s ním spojené náklady a strata času, to je pre mňa jeden z najväčšich plusov HO. Stlačím tlačidlo na PC a som prakticky hneď „doma z práce“. Už nikdy viac žiadne cestovanie autom, nedajbože električkou, do práce. Škoda času a peňazí. Som doma po jedinom stlačení tlačidla. To sa mi páči.

Prispôsobenie pracovného prostredia je už možno taký detail, ale môže byť dosť podstatný. Keď som sedel v skleníku v open office v lete, v kancelárií 28 stupňov, mozog sa namiesto práce sústredil na to, ako schladiť telo, a keď som zapol klimatizáciu, iný kolega ju hneď vypol, lebo „mu prechladne mechúr“. Blbý, ale reálny príklad. Doma ma nikto nediriguje a nemusím robiť žiadne kompromisy. Je mi horúco – tak otvorím okno. Je mi zima, prikúrim do pece. Urobím všetko tak, aby mi bolo príjemne. Môžem si pustiť hudbu, ak mám na to náladu a nikto ma nekritizuje, že ho vyrušujem svojimi „vrieskačkami a trieskačkami“ (som fanúšik power metalu). Keď synovi niet rady, nie je nič jednoduchšie, ako si ho posadiť na koleno, on na jednom monitore pozerá krtka, ja na druhom pracujem. A je aj koza celá, aj vlk sýty.

Nevýhody HO

Samozrejme, HO má aj nevýhody. Tou najväčšou je zrejme to, že človek používa svoje pracovné nástroje a nie firemné. Teda musí si sám zabezpečiť a opatrovať počítač a rozličné zariadenia, nikto mu ich nedá a len málo firiem mu na nich prispeje. S tým je spojená aj vyššia konzumácia elektrickej energie, predsa len keď ide PC zdroj priemerne na nejakých 200-250W a k tomu dva 30W monitory, nejaká hudba, tlačiareň… za mesiac sa to prejaví niekoľkými eurami, ktoré sú inak nákladom zamestnávateľa. Tento náklad je však eliminovaný tým, že človek ušetrí peniaze, ktoré by inak precestoval. Ak chodíte do práce pešo, tak ušetríte ten čas. V konečnom dôsledku to teda nie je až také hrozné.

Čo je ale hroznejšie, je nepochopenie rodinných príslušníkov, ktoré sa u mnohých ľudí vyskytlo. „Si predsa doma celý deň, tak prečo si nepoumýval riady, nevyniesol smeti, nepovysával,…“ Toto našťastie nie je môj prípad, pani manželka rozumie, že síce som doma a môžem napr. prísť podržať nohy pri prebaľovaní dieťaťa, ale musím pracovať a na vysávanie naozaj nemám čas. Je to veľké šťastie a uvedomujem si, že mnohí ľudia to tak nemajú. Ale ja áno. Chvalabohu!

Niektorí ľudia tiež trpia presvedčením, že nemajú priestor vyhradený na prácu a že sa prakticky cítia, ako by celý deň boli v práci, aj keď už nepracujú, ale pohybujú sa v rovnakom priestore. Je to však len vnútorný problém. Ak svoju prácu milujete, stačí sa vnútorne presvedčiť o tom, že nie ste VŽDY v práci, ale že v nej vlastne nie ste NIKDY. Je to veľmi jednoduché, ak je práca zároveň koníčkom. 🙂

Napokon som sa ešte stretol s názormi ľudí, ktorým chýbal akýsi ľudský kontakt. Ani s týmto problém nemám, nie je nič lepšie ako po práci vybehnúť von, či do obchodu a prísť do kontaktu s ľuďmi, ktorí pracujú v úplne inej oblasti. Tak sa aspoň nemusíte baviť opäť o práci, lebo oni absolútne nerozumejú tomu, čo robíte.

Riešenie problémov s kolegami môže byť taktiež zložitejšie. Kde je vôľa, je aj cesta. Dnešné online nástroje na konferenčné hovory, s možnosťou zdieľať obrazovku už dokážu takmer naplno nahradiť reálny kontakt. Vidíme, že Covid priniesol aj výhody. Rozmach týchto prenosových technológií je taký enormný, že Miro Jaroš dokázal urobiť online koncert pre deti, pričom jednotliví účinkujúci boli roztratení po krajine. Keď on dokázal urobiť v reálnom čase online koncert, tak mi vy nehovorte, že sa nedokážete dohodnúť s kolegami na farebnej schéme webovej stránky cez online tool.

Napokon si treba uvedomiť, že HO vyžaduje určitú sebadisciplínu. Je potrebné si uvedomiť, že človek by sa mal naozaj venovať práci najlepšie ako to dokáže. Nie je to nič ťažké, len sa o to treba snažiť.

HO z pohľadu zamestnávateľa

Áno, sú to väčšinou zamestnávatelia, ktorí sa HO boja ako čert kríža. Stále existujú rozličné firmy, kde HO proste nie je možný. Ako bude zamestnanec pracovať z domu, keď robí vo výrobe, alebo v sklade? Ako bude murár z domu lepiť dlažby na stavbe? V oblasti programovania však takmer neexistuje dôvod, pre ktorý by HO bol nemožný. Takmer vždy za to môže len strach zamestnávateľa z toho, že sa zamestnanci budú flákať.

Áno, veľa zamestnancov potrebuje, aby ich zamestnávateľ kontroloval, buzeroval, stál nad nimi s palicou, lebo inak sa flákajú. Sú však aj ľudia ako ja, ktorých takýto prístup rozčuľuje.

Riešenie je pritom jednoduché pre obidve strany – treba sa dohodnúť na odplate za splnené úlohy a nie za odpracované hodiny. To motivuje zamestnanca v tom, že ak sa bude flákať, zarobí málo, ale ak sa bude naozaj snažiť, zarobí rýchlejšie a vôbec nemusí pracovať 8 hodín denne. A bude to výhodné aj pre zamestnávateľa, aj pre zamestnanca. Samozrejme, treba tu vziať v úvahu zákony a právne nariadenia, ja viem, že v realite to nie je také jednoduché, ale dá sa to vyriešiť. Taktiež je podstatné nájsť nejaký optimálny pomer medzi vykonanou prácou a primeranou odmenou, to je však už na dohode zamestnanca a zamestnávateľa.

Z pohľadu zamestnávateľa potom plynú už len výhody – zamestnávateľ sa nemusí starať o pracovné pomôcky, nemusí platiť prenájom za kancelárie, elektrinu, ani iné výdavky, ktoré mu vyplývajú z toho, že trvá na zhromažďovaní zamestnancov na jednom mieste.

Dnes už je našťastie množstvo firiem, ktoré pochopili, že HO nie je žiadna nočná mora, ale neskutočné plus pre všetkých zúčastnených. A nejde len o malé lokálne firmičky. Jednou z tých väčších je napríklad aj MySQL, spoločnosť, ktorá patrí medzi popredných dodávateľov databázových riešení.

 

Pozrite aj

50 odtieňov odžubu

Dobre bráško. Už ma to nebaví. Aby si vedel, ako sa vyhnúť podvodom, musíš najprv vedieť, ako sa veci majú a ako fungujú. Potom nenaletíš…

E-mail v mobile

Ako tie mailové servery vlastne fungujú a ako dostať e-maily do telefónu?